II Edycja LOGiDEAS – Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu

poznań

W dniach 3-4 marca Naukowe Koło Logistyki Corlog działające przy Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu odbyła się konferencja, której przewodnim tematem był „transport krwiobiegiem gospodarki”.

Przedstawiciele naszego koła – Klaudia Wroniewicz oraz Magdalena Głażewska wygłosili jedną z prelekcji prezentowanych podczas pierwszego dnia trwania konferencji. Referat studentek SGGW dot. „Zależności pomiędzy rozwojem infrastruktury transportowej na szlaku korytarza transportowego bałtyk-adriatyk a wzrostem gospodarczym regionów polskich”. Podczas prelekcji podkreślona została istota rozbudowanej, ale jednocześnie zrównoważonej sieci transportowej, która jest traktowana jako fundament prawidłowego funkcjonowania prężnie działającej gospodarki. Inwestycja w infrastrukturę transportową prowadzi do poprawy dostępności regionu, a tym samym jego atrakcyjności, która przyczynia się do przyciągania potencjalnych inwestorów. Warto podkreślić istotną rolę połączeń komunikacyjnych w generowaniu dochodu. Duża ilość przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych w danym regionie oraz zwiększenie ich produktywności prowadzi do wzrostu wskaźnika PKB na jednego mieszkańca, który jest często używany do oceny poziomu rozwoju obszaru. Transport pozwala na wytworzenie więzi pomiędzy regionami oraz na utrzymanie pomiędzy nimi kontaktów gospodarczych. Słaby dostęp do komunikacji stanowi barierę dla prowadzenia działalności gospodarczej. Tereny, które charakteryzuje słaba dostępność zasobów infrastruktury, są mniej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

poznan 1