Nasi studenci na 6th International Students Symposium on Logistics and International Business


Listopad 2015 roku okazał się dla członków Koła Naukowego Logistyki bardzo intensywnym miesiącem. Po raz kolejny wzięli oni udział w międzynawowym wydarzeniu poza granicami naszego kraju. Tym razem 6th International Students Symposium on Logistics and International Business zorganizowane było w Bremie, w północnych Niemczech. Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie Dr hab. Jarosław Gołębiewski – profesor SGGW wsparł finansowo swoich studentów, dzięki temu aż pięć osób mogło reprezentować naszą Uczelnię. Nie zabrakło też opiekuna Koła Naukowego Logistyki dr Aleksandry Góreckiej. Sympozjum odbyło się w dniach 9-13 listopada. W tegorocznej edycji wzięli udział profesorowie i studenci ze Słowenii, Polski, Niemiec, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Indii, Indonezji, Węgier oraz Chin.

DSC_3531DSC_3405

 

Wszyscy członkowie KNL prezentowali wyniki swoich badań na następujące tematy:  The potential of the future tram system in Olsztyn (Poland) – Małgorzata Baran i Dominik Szulc, Growers reaction after Russian embargo for Polish apples – Natalia Wolińska i Agata Łomanowska, The air transport process of live animals – Kamil Pacek. Podczas trwania sympozjum mieli także okazje wystąpić profesorowie i studenci z całego świata, dodatkowo każda uczelnia, której przedstawiciele brali udział w sympozjum mogła zostać zaprezentowana. Dzięki temu uczestniczyliśmy w niezwykle interesującej dyskusji dotyczącej kierunków rozwoju logistyki oraz poziomu i sposobów prowadzenia zajęć w różnych krajach.

DSC_3551     DSC_3411

 

Harmonogram wyjazdu był bardzo szczegółowo zaplanowany. Wszyscy uczestnicy efektywnie korzystali z czasu i wykorzystywali swój pobyt w Niemczech do poszerzania wiedzy, integrowania się oraz zapoznawania się z kulturą tego niemieckiego landu. Odwiedziliśmy dwa największe porty znajdujące się w tym rejonie – port w Hamburgu i port w Bremie. Obydwa wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i reprezentują wzorcowe funkcjonowanie i najwyższy poziom organizacji procesów logistycznych. Odwiedziliśmy również browar firmy Beck i halę produkcyjną Mercedesa. Mieliśmy przyjemność zobaczyć jak wygląda hala produkcyjna Airbusa znajdująca się w Hamburgu. Dowiedzieliśmy się jak skomplikowany łańcuch dostaw towarzyszy produkcji samolotu i jakie rozwiązania logistyczne trzeba było wprowadzić, żeby transportować tak duże części w całości. Rozwiązania szyte na miarę w przypadku tej korporacji są wymogiem koniecznym do jej funkcjonowania ze względu na to, że produkcja samolotu nie odbywa się w jednym miejscu, tylko aż w 4 krajach! Poza programem naukowym gospodarze zadbali także o czas na kulturę. Stare miasto w Bremie to jedno z piękniejszych miejsc tej części Niemiec, reprezentujących zabytki wpisane na listę UNESCO.

IMG_20151113_143320               IMG_20151113_143503

Sympozja i konferencje to jedne z najkorzystniejszych form uczenia się praktycznej strony logistyki, która jest dziedziną interdyscyplinarną i międzynarodową. Z wielką przykrością musimy stwierdzić, że 6 edycja sympozjum dobiegła końca. Stefan Żeromski napisał: „Jeśli jest coś dobrego na świecie – to przyjaźń”. To właśnie ona poza wiedzą jest najcenniejszą wartością, jaką wynosi się z takich spotkań. Z pewnością wiele z nich przetrwa nawet całe życie.
DSC_3728DSC_3441

IMG_4722brema