Zajęcia warsztatowe z KRL Maciejem Szczukowskim

Ósmego grudnia, na wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej odbyły się warsztaty z Panem Maciejem Szczukowskim, który od 1999 roku jest Kontrolerem Ruchu Lotniczego na stanowisku tower na Lotnisku Chopina w Warszawie. Wszystko odbywało się pod chwytliwym i nieco tajemniczym tytułem „What you see is (not) what you get? Perspektywa i interpretacja w lotnictwie cywilnym.” “To co widzisz jest…”? Na pewno nie tym co mogło umknąć, na co nie zwrócono uwagi lub nie patrzono na to z szerszej perspektywy.To jednak wciąż nie była kwintesencja myśli, która była nam przekazywana od samego początku.

Pan Szczukowski postawił przed nami zadanie z pozoru proste, bo zapytał o to czym jest bezpieczeństwo. Wspomógł nas definicją tego słowa i stanu z trzech różnych słowników. Nie ułatwił tym samym tego prostego zagadnienia. A to był dopiero początek. Dalej poznaliśmy trudy pracy kontrolera ruchu lotniczego, oczekiwania ze strony firmy czy pilota oraz zrozumieliśmy jak fundamentalna jest komunikacja w tym zawodzie.

A jak jest ważna? Błąd, nie tylko kontrolera czy pilota, może kosztować ludzkie życie , a zimna krew je uratować czego dowiedzieliśmy się na podstawie tego co już się działo. Pan Maciej Szczukowski omówił między innymi przypadek katastrofy lotniczej nad Überlingen, lądowania na rzece Hudson czy rozmów wieża-pilot. Przy czym to ostatnie było wyzwaniem, zwycięzca miał szansę na dobry obiad.

A co wie zwykły “Kowalski”, gdy usłyszy o katastrofie lotniczej? To co powiedzą mu media czyli to na co nie zwrócono uwagi, nie patrzono z szerszej perspektywy i to co mogło umknąć. To co jest łatwe i proste. A skupienie i wysiłek pracy nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego wcale nie należy do najprostszych. Nie było konsensusu w sprawie definicji bezpieczeństwa. Nikt nie wygrał też obiadu, który był za identyczny wynik rozszyfrowania rozmowy wieża-pilot, ale Pan Maciej Szczukowski przekazał nam ważne credo. Nie musimy się zgadzać na to co usłyszymy, nie trzeba brać tego za pewnik. Mamy szukać tej odpowiedzi, tak jak próbowaliśmy znaleźć definicję bezpieczeństwa. Bo to właśnie  my możemy zmieniać świat i może właśnie my kiedyś będziemy pytać innych studentów „czy to co widać jest tym co jest”

15392794_1848120518798289_5350041941397429113_o

15419358_746267085537022_1816908997_o